רקע היסטורי

סיפורו של ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל הינו, במידה רבה, סיפורו של ענף התכנון וניהול הפרויקטים במדינת ישראל.
 
בתחילת שנות השמונים התקיימה אסיפה כללית של אגודת האינג'ינרים והארכיטקטים, במטרה לספק מענה לבעיות הייחודיות של העוסקים העצמאיים במקצועות ההנדסה והאדריכלות. לטיפול בנושא - שעד לקיום האסיפה הופקד בידי פקיד במשרה חלקית - מונה מהנדס אלדד בוקשפן ז"ל, מהנדס במקצועו.

מהנדס בוקשפן ז"ל הביא להתפתחות משמעותית בנושא - ועם הזמן אף הוקמה עמותה מקבילה לאגודה, אשר ייעודה העיקרי היה הטיפול בעצמאיים במקצועות ההנדסה והאדריכלות.
בוקשפן ז"ל כיהן במשך שתי קדנציות כיו"ר ארגון העצמאיים הראשון ואף קיבל את תואר נשיא הכבוד של הארגון.

בשנת 1986 נרשם הארגון כעמותה, אשר בראשה עמד מהנדס בוקשפן ז"ל.
הארגון הותיר את חותמו כבר בשנות האינפלציה הגדולה: מזמיני העבודה (ביניהם גם מוסדות ממשלתיים) שילמו את שכר העבודה באיחור רב - וכשהכסף הגיע הוא כבר היה שחוק וחסר כל ערך. הארגון נאבק בתופעה זו, כתוצאה מכך החלו התשלומים להגיע בזמן - והארגון זכה למעמד ולהכרה כארגון בעל נוכחות.

פעילות הארגון צברה תאוצה. הוא החל לקבץ לתוכו נציגים מאיגודים שונים, להציב יעדים לשיפור רווחתם הכלכלית והעסקית של חבריו ולקיים דיאלוגים עקרוניים עם בעלי תפקידים במערכת הכלכלית והפוליטית.
כחלק מפעילותו, קידם הארגון את הקמתו של גוף ארצי, שנועד לכלול את מרבית ארגוני העצמאיים בישראל. בכך סלל את הדרך להקמתה של "להב", לשכת ארגוני העצמאיים בישראל.

בשנים האחרונות פועל ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל בשיתוף פעולה עם מוסדות ציבוריים ומשרדי ממשלה. כמו-כן, החל משנת 2004 חבר הארגון ב-Fidic, ארגון מהנדסים ויועצים בינלאומי המאגד אנשי מקצוע מכ-62 מדינות ברחבי העולם.
בנוסף, מקפיד הארגון על שיתוף פעולה הדוק עם "להב". שיתוף פעולה זה הניב עד כה הישגים רבים, ביניהם הקמת קרן השתלמות מוכרת לצרכי מס לעצמאיים, יצירת הסדר פנסיוני חדש לעצמאיים, עדכון תעריף ש"ע, ניהול מאבק מול האוצר להחלת מס הכנסה שלילי גם על עצמאיים ועוד.

אחת מאבני היסוד עליה מבסס הארגון את פעילותו היא הענקת שירותים מקצועיים ואמינים לחבריו ושמירה על ההיבטים הכלכליים והמקצועיים של עיסוקם. כתוצאה מכך, לאורך השנים ניתן מגוון רחב של שירותים לחברי הארגון - החל מקיום ימי עיון, השתלמויות מקצועיות וקורסים, דרך סיורים מקצועיים בארץ ובחו"ל וכלה בניהול לשכת שירות, המספקת מענה יומיומי לכל צרכיהם של חברי הארגון כעצמאיים.

ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל רשם לזכותו הישגים חשובים רבים, אשר מפירותיהם נהנה ציבור המהנדסים והאדריכלים העצמאיים עד היום.


למידע נוסף אנא צרו עמנו קשר בטל' 03-5236289 או בדוא"ל irgun@iocea.org.il